Skąd czerpać inspiracje do projektów?

Inspiracja do projektów jest zjawiskiem napędzającym sztukę oraz powstawanie wynalazków. To ona przyczyniła się do powstania największych dzieł sztuki. Inspiracją może być każda rzecz, która nas otacza: natura, pory dnia, pory roku, słowa, uczucia albo dzieła innych artystów.

Inspiracja towarzyszy wszystkim, którzy tworzą. Warto jednak przyznać, że inspiracja to kwestia osobista każdego człowieka, jest ona nienamacalnym doświadczeniem, którego nie da się jednoznacznie określić. Inspiracja jaką się kierujemy zależy od danej osoby, jej przemyśleń, uczuć oraz priorytetów. Można ją czerpać dosłownie ze wszystkiego. Jak mawiał Edison:

 

„Geniusz to 1% inspiracji i 99% potu.”

Thomas Edison

I bezapelacyjnie się z tym zgadzamy, warto jednak nadmienić, że ten 1% to nasze wizyty w muzeach bądź na wystawach, a dla tych którzy nie mają mozliwości ich odwiedzać świetną alternatywą są strony z pracami grafików z całego świata. Stworzyliśmy spis najlepszych stron, z których warto czerpać inspiracje do swoich projektów.

 

  1. behance.net

Serwis Behance jest produktem Adobe, który zdobył uznanie na całym świecie. Znajdziemy na nim portfolia swiatowych grafików, fotografów, web designerów. Strona jest bardzo intuicyjna, bez większych problemów odnajdziemy kategorię, która nas interesuje. Za jej rozwój odpowiadają wszystkie osoby podejmujące się rejestracji, serwis daje możliwość założenia swojego portfolio oraz oceniania i komentowania prac przez innych użytkowników. To zdecydowanie numer 1 na naszej liście.

 

  1. awwwards.com

Awwwards to nagrody za innowacyjność oraz kreatywność najlepszych web designerów. Jest to najbardziej prestiżowy konkurs w kategorii designu stron internetowych. Witryny internetowe ocenia zespół doświadoczonych projektantów oraz agencji  w stali od 1 do 10, na stronie główej możemy obserwować nagrodzone witryny wraz z daną im punktacją. Awwwards to podstawowa pozycja dla każdego projektanta webu.

 

  1. dribbble.com

Dribbble to rewelacyjny zbiór prac graficznych najlepszych grafików. Serwis daje nam możliwość stworzenia swojego protfolio podobnie jak Behance. Prestiż dribbble z roku na rok rośnie coraz bardziej, a jego intuicyjna i banalna w obsłudze wyszukiwarka pozwala nam na natychmiastowe wyszukanie okreslonej kategorii prac.

 

  1. pl.pinterest.com

Pinterest – jak sami autorzy nazywają jest „światowym katalogiem pomysłów”. Serwis wymaga od nas zarejestrowania, zapewniamy że warto zacząć korzystać z tej pozycji jeśli wcześniej po nią nie sięgaliście. Na pinterest znajdziemy dosłownie wszystko: stylizacje, makijaże, DIY, szkice, digital painting, fotomontaże, projekty logo i wiele więcej. Pinterest daje nam możliwość zapisania na naszym profilu prac, które uznamy za atrakcyjne.

 

  1. deviantart.com

Serwis deviantart ma aż 17 lat, jego popularność w pierwszych 10 latach wzrastała bardzo szybko. Na obecny moment został wyparty przez behance i dribbble ze względu na mniej intuicyjną selekcję słabszych prac. Nie zmienia to jednak faktu, że cały czas możemy spotkać tam perełki, wystarczy cierpliwie poszukać. Nasz sentyment do tego serwisu plasuje go na 5 miejscu, na pewno odegrał kluczowa rolę w życiu wielu projektantów.

 

Poza przedstawionym powyżej zbiorem ważnymi pozycjami będą również:

  1. siteinspire.com
  2. designspiration.net
  3. abduzeedo.com
  4. linxspiration.com
  5. designrfix.com

Miejcie tych kilka adresów zawsze pod ręką, zapewniamy że potrafią natchnąć do działania. Pamiętajmy też by odróżniać inspiracje od plagiatu i zawsze tworzyć projekt 100% autorski.