Zbiór darmowych banków zdjęć

Fotografie z licencją na wykorzystanie komercyjne znajdziemy w każdym banku zdjęć bez większego problemu. Bardzo często jednak wygodniejszym i tańszym rozwiązaniem jest sięgnięcie do darmowych banków zdjęć. Wbrew pozorom nie muszą być to zdjęcia gorszej jakości, wielu profesjonalistów oddaje swoje dzieła bezpłatnie.

Głównym problemem w poruszaniu się po darmowych stronach ze stockami są licencje w nich zawarte. Nie każde zdjęcie czy element wektorowy możemy śmiało umieścić na swojej stronie czy materiale drukowanym. Przygotowaliśmy dla Was spis darmowych banków zdjęć, które polecamy do wykorzystania przy projektach, opisując przy tym licencje, na które musimy uważać. Istnieją dwie najważniejsze w tej kwestii licencje, którymi powinniśmy się kierować.

Pierwszą z nich jest CC0 Creative Commons Zero, czyli licencja, która pozwala nam na wykorzystane dzieła w dowolny sposób. Licencja ta oznacza, iż autor całkowicie wyrzekł się swych praw autorskich, włączając w to wszelkie prawa powiązane i pokrewne.

Drugą jest licencja CC Creative Commons, która będzie wymagać bardzo często podania w projekcie informacji o autorze dzieła bądź odnośnika do strony jego pochodzenia. W tej licencji możemy, niestety, spotkać również punkty zakazujące używania zdjęcia komercyjnie oraz zakazujące wprowadzania do nich modyfikacji.

  1. PIXABAY.COM

Pixabay jest zdecydowanie w czołówce darmowych banków zdjęć, znajdziemy na nim zdjęcia, wideo jak i wektory. Wszystkie zasoby na stronie mają licencję CC0. Bez obaw każdy może korzystać z zasobów tego serwisu, dodatkowo jest on największym darmowym stockiem z licencją CC0 w sieci.

  1. FREEPIK.COM

W serwisie freepik znajdziemy zdjęcia, wektory, pliki psd oraz ikony. Jest to największy zbiór materiałów najlepszej jakości. Możemy pobrać na nim większość plików bez rejestracji. Niestety licencja CC0 nie występuje na ww. stronie. Występuje tam licencja CC, która wymaga od nas oznaczenia autora dzieła na projekcie. Możemy wykupić miesięczny abonament zwalniający nas z tego obowiązku za 9,99$.

  1. FREEIMAGES.COM

Freeimages pozwala pobierać nam wszystkie zdjęcia na licencji CC z wykorzystaniem komercyjnym, bez obowiązku podania autora pod warunkiem stworzenia bezpłatnego konta użytkownika.

  1. PEXELS.COM

Materiały w tym serwisie oparte są o licencje CC0, strona nie wymaga od nas rejestracji i daje możliwość pobierania największych wersji zdjęć. Strona daje nam możliwość pobierania także klipów wideo.

5. PIKWIZARD.COM

Duża baza zdjęć i video do pobrania po założeniu konta.

Sprawdź również:

Przedstawione przez nas banki zdjęć, wideo czy wektorów są stronami godnymi polecenia jeśli chodzi o zasoby i czytelność ich licencji, stąd wybór naszego zespołu. Możemy dzięki temu na prostych warunkach uatrakcyjnić swój projekt nie szukając daleko!